Сбер

Работодатель, Россия

Параметры

Россия Москва ИТ - разработка и тестирование Банки Выпускник / Стажер Постоянная Полная Нет 27.03.2024 - 31.03.2024 1937

Junior Quant Analyst

В Управление клиентских операций с долговыми бумагами и деривативами Департамента глобальных рынков Сбера требуется аналитик/разработчик

Описание позиции и обязанности

• Datа mining using state-of-the-art methods;

• Do ad-hoc analysis and presenting results in a clear manner to non-technical people;

• Research, develop and implement mathematical and machine learning models for Global Markets sales at the largest bank in Russia and Eastern Europe.

Требования к кандидату

• Strong mathematics is a prerequisite - calculus, linear algebra, probability theory;

• Clear understanding of machine learning techniques and algorithms;

• Advanced numerical and analytical programming skills in Python, R;

• Excellent written and verbal communication skills.

Nice-to-have

• Exposure to a front office sales & trading environment;

• Knowledge of C++, C#.

Условия работы

  • работа в крупнейшем банке России
  • трудоустройство согласно ТК РФ
  • регулярное корпоративное обучение
  • ДМС, страхование от несчастных случаев и тяжелых заболеваний
  • материальная помощь и социальная поддержка, корпоративная пенсионная программа
  • льготные условия кредитования
  • яркая и насыщенная корпоративная жизнь.